כל מה שרצית לדעת על רכב חשמלי – שאלות ותשובות

תמונה ראשית e-2008 SUV

מתעניין ברכב חשמלי או PHEV היברידי-נטען? ריכזנו עבורך את כל המידע

מדוע העולם עובר לרכב חשמלי?

מדינות רבות בעולם רואות ברכב החשמלי פתרון מיטבי לבעיית הזיהום הקשה, הנוצרת על-ידי מסה אדירה של כלי רכב המונעים על ידי מנועי בערה פנימית. לזיהום הזה יש משמעויות בריאותיות וכלכליות דרמטיות. החיפוש אחר מקורות אנרגיה זולים יותר ומזהמים פחות – לצד ניתוק התלות הבעייתית בשוק הנפט התנודתי – גורמות למדינות רבות לעודד רכישת רכבים חשמליים באמצעות שורה ארוכה של תמריצים.

עידן הרכבים החשמליים – עד כמה מדובר בתופעה גלובלית?

במהלך השנים הקרובות, מדינות רבות באירופה יאסרו מכירת כלי רכב עם מנועי בערה פנימית ו/או כניסת כלי רכב מסוג זה לתחומי ערים מרכזיות. בנורבגיה ובהולנד תיאסר לחלוטין מכירת כלי רכב מונעי דלק ב-2025, פריז תאסור כניסת רכבי בנזין ודיזל לתחומה כבר ב-2030, וזוהי – כאמור – רק קצה הרשימה. המהפכה החשמלית כבר כאן, היא מתרחשת לנגד עינינו ובשנים הקרובות רק תצבור עוד תאוצה.

מה התועלת במערכת הנעה 100% חשמלית?

מערכת הנעה חשמלית מלאה (EV) נחשבת כיום למתקדמת ביותר מסוגה. מערכת הינע חשמלית נעזרת במספר קטן של רכיבים עיקריים כדי לייצר תנועה – מנוע חשמלי, סוללה ורכיבי טעינה. הסוללה, בדומה למכל הדלק, אוגרת בתוכה את האנרגיה הדרושה להפעלת המנוע (חשמל) והוא זה שאחראי על הנסיעה. מאחר ולא נעשה כל תהליך שריפה בהינע חשמלי, אין תופעות לוואי של זיהום, רעש, חום וכדומה ולכן הרכב החשמלי מציע תנועה נקיה לגמרי, חרישית וחלקה. הרכב החשמלי נהנה גם מעלות תחזוקה זולה באופן משמעותי בשילוב עלות נמוכה של האנרגיה, מה שהופך את השימוש ברכב חשמלי לכלכלי מאוד.

איפה ישראל נמצאת בתהליך המערב למכוניות חשמליות?

ישראל – כמעצמה של טכנולוגיה עילית וחדשנות – מצטרפת למהפכה, ומשרד האנרגיה מקדם פריסת תשתית ציבורית משמעותית לטעינת רכבים חשמליים, ומאיץ משמעותית את התהליך.

מה זה בעצם רכב חשמלי?

רכב חשמלי הוא רכב שבו ההנעה מתקבלת ממנוע חשמלי, וזאת בניגוד למנוע בעירה פנימית (בנזין או דיזל) המותקן ברכב קונבנציונלי. מקור האנרגיה ברכב חשמלי הוא החשמל האגור בסוללות. מהן, מועבר החשמל אל מנוע או מנועים חשמליים מבוקרי מחשב, שמניעים את גלגלי המכונית. מנוע חשמלי הוא בעל ניצולת אנרגיה גבוהה הרבה יותר מאשר מנוע בעירה פנימית: אין בו את אובדן האנרגיה שנובע מיצירת חום או מריבוי של חלקים נעים.

מה ההבדל בין רכב היברידי, חשמלי וPHEV ?

רכב היברידי משלב בין מנוע בנזין/דיזל למנוע חשמלי לשם הפחתת הזיהום הנפלט והוא נעזר בסוללה קטנה למדי. רכב PHEV (Plug In Hybrid) שומר על העיקרון של רכב היברידי, אבל מציע סוללות גדולות יותר אפשרות לטעינת הסוללה משקע חשמל ונסיעה ארוכה בהרבה על חשמל בלבד. רכב חשמלי מלא, נע בכוח החשמל בלבד והוא זקוק לטעינת חשמל בלבד, ולא לתדלוק קונבנציונאלי.

מה פירוש ראשי התיבות PHEV?

Plug in Hybrid Electric Vehicle

מה התועלת במערכת הנעה PHEV?

מערכת PHEV – פלאג אין היברידי חשמלי מאחדת למעשה שתי שיטות הנעה – מנועי בערה פנימית והינע חשמלי. שיטה זו מאפשרת לרכב ליהנות מכל העולמות – ליהנות מנסיעה על טהרת החשמל למרחק של עשרות קילומטרים, ללא זיהום או רעש, לאחר טעינת הרכב מעמדת טעינה או שקע ביתי וכן ליהנות מטווח נסיעה גדול שאינו מוגבל בטעינה בזכות השימוש במנוע הבערה. בזמן שילוב שתי יחידות הכוח – הבנזין והחשמל במצב היברידי, מושגת גם צריכת דלק נמוכה ביותר ולכן גם עלויות שימוש נמוכות.

איך ניתן להשוות בין נתוני צריכת חשמל בכלי רכב חשמליים?

במפרט יש נתון של צריכת חשמל וואט לשעה/ק”מ, וניתן להשוות את הנתון הנ”ל. כמו כן, ניתן להסתכל על טווח הנסיעה המוצהר על פי תקן WLTP (תלוי בגודל הסוללה ובצריכת החשמל המושפעת מאופי הנהיגה, תוואי הדרך, אקלים ויעילות אנרגטית של הרכב ).

האם יש הטבת מס לרכב חשמלי ?

המדינה מעניקה הטבת מס של 10% מס עבור רכישת רכב חשמלי אל מול 83% מס עבור רכישת רכב דיזל/סולר. המדינה מעודדת רכישת כלי רכב חשמליים, מכיוון שכלי רכב חשמליים יקרים יותר מרכבי בנזין/דיזל היא מעניקה הטבת מס משמעותית.  עובד אשר יבחר לקחת ממקום העבודה רכב צמוד מונע חשמל יזכה להטבה של 1,200 שקלים בשווי השימוש. עבור רכב צמוד PHEV יזכה להטבה של 900 שקלים בשווי השימוש.

האם אפשר לטפל ברכב חשמלי במוסך רגיל?

רק מוסך בעל רישיון משרד התחבורה לטיפול בכלי רכב חשמליים והיברידיים יכול לטפל בכלי רכב אלו לפי דרישות החוק. מרכזי השרות המורשים של לובינסקי עוברים בנוסף הכשרות והדרכות יצרן לדגמי הרכב הספציפיים, כבר היום יש לנו מספר מרכזי שירות מורשים לטיפול ברכב חשמלי.

מה כלול בטיפול ברכב חשמלי ?

הטיפול ברכב חשמלי כולל בדיקות פיזיות כלליות של הרכב (בלמים, מפלסים, וכו’), בדיקות מערכות הרכב והסוללה עם מחשב אבחון יעודי , החלפת מסנן מזגן ומילוי נוזל לניקוי שמשות. יש לפעמים גם טיפולים הכוללים החלפת נוזל בלמים (כל שנתיים) בדיקה והחלפת נוזלי קירור במידת הצורך (כל טיפול לאחר 4 שנים או 125,000ק”מ שנים) וכו’, בהתאם להוראות היצרן לדגם הרכב הספציפי.

האם כל מכון טסטים יכול לבצע טסט לרכב חשמלי ?

כן. ניתן לבצע חידוש רישיון לרכב בכל מכון רישוי מורשה (שעבר הסמכה לרכב חשמלי).

באילו שקעים משתמשים?

המכוניות החשמליות שלנו מצוידות בשקעי CCS (מערכת טעינה משולבת), כך שניתן לטעון אותן בעמדות טעינה סטנדרטיות, בשקע טעינה ביתי או בעמדת טעינה מהירה ציבורית.
למכוניות מסוג Plug In Hybrid יש שקע טעינה Type 2, אשר מתאים לטעינה מסוג mode 2 – שקע טעינה ביתי mode 3 – טעינה בעמדה סטנדרטית.

מדוע למכוניות שונות יש תקעים שונים?

התקינה הישראלית המתגבשת היא לשקע CCS/ TYPE2 כמקובל באירופה משנת 2014.
בכל הרכבים החשמליים וההיברידיים שלנו יש שקע טעינת AC מסוג TYPE2
בכלי רכב החשמליים יש גם שקע טעינה מהירה (DC) מסוג CCS2 (Combined Charging System) .

מהי עלות של מכונית חשמלית לעומת מכונית רגילה?

מחיר הרכישה הראשוני של מכוניות חשמליות יקר יותר, אך העלויות השוטפות שכוללות הוצאות טעינה, תחזוקה ועוד נמוכות הרבה יותר, ויש הטבות מס ותמריצים אחרים – כך שהעלויות מתקזזות לאורך תקופת הבעלות על המכונית. לכן אנו מעודדים את כל הלקוחות להעריך את עלות הבעלות הכוללת של המכונית, ולא להסתכל רק על מחיר הרכישה הראשוני.

האם הדלקת אורות מקטינה את טווח הנסיעה ?

הדלקת אורות היא זניחה לחלוטין ואינה משפיעה בשום צורה מורגשת על טווח הנסיעה.

האם יש הגבלה בחניונים תת קרקעיים בחניית רכב חשמלי ?

לא. אין הגבלה וניתן לחנות בכל חניון.

האם ביצועי הסוללה יורדים עם הזמן?

תיתכן ירידה מסוימת בתפקוד הסוללה, אך היא צפויה להיות מינימלית לאורך שנים. אחריות היצרן מבטיחה את תקינות הסוללה ושמירה של לפחות 70% מהקיבולת המקורית במשך 8 שנים. במידה וישנה ירידה בקיבולת הסוללה היא תוחלף או תתוקן במסגרת האחריות בהתאם לנתונים הטכניים והנחיות היצרן.

שמעתי על אפשרות של השכרת סוללה. האם אפשר לשכור סוללה?

לא – בדגמים החשמליים שלנו אין אפשרות להשכרת סוללה. הסוללה כלולה במחיר הרכב, אך אתם נהנים משקט נפשי עם אחריות של 8 שנים או עד 160,000 ק”מ.

מה זה טעינה רגנרטיבית (השבת אנרגיה)?

ברכב חשמלי בעת בלימה מתבצעת טעינה חוזרת של האנרגיה המאפשרת להאריך את טווח הנסיעה.

איך מחשבים את זמן הטעינה?

קצב הטעינה איננו ליניארי ותלוי גם בטמפ’ הסוללה ורמת הטעינה ככלל אצבע ניתן להגיד לדוגמא כי בטעינת DC הזמן הנדרש להטעין מ-80% ל-100% שווה לזמן הנדרש מ-0 ל-80%. בכל מקרה קצב הטעינה בשלבים האחרונים של הטעינה יורד.

מה ההבדל בין טעינה בתלת פאזי לחד פאזי ?

טעינה בעמדה תלת פאזי מהירה יותר מחד פאזי

האם מכוניות חשמליות יכולות לגרור?

לא, המכוניות החשמליות שלנו אינן יכולות לגרור.

איזה מיגון צריך לרכב וכמה יעלה הביטוח עבור רכב חשמלי ?

בדומה לרכב בנזין\דיזל, עלות הביטוח משתנה מלקוח ללקוח בהתאם לעבר הביטוחי, למקום המגורים ומשתנים נוספים, ישנן שאינן דורשות מיגון. כל אלו, בהתאם לשיקול חברת הביטוח.

האם מסוכן לגעת ברכב חשמלי רטוב?

לא. אין סכנה ממשית לגעת ברכב כשהוא רטוב. גם רכב חשמלי טבול במים אינו מהווה סכנת התחשמלות למי שמסביבו או שנוגע בו.

האם יש חשש להתחשמלות בנהיגה או טעינה של רכב חשמלי בגשם?

אין חשש להתחשמלות בגלל תנאי מזג אוויר, הרכב מותאם לשימוש בתנאי מזג אוויר קיצוניים.

איך מטעינים רכב חשמלי?

את התדלוק המוכר לכם תחליפו בחיבור פשוט של תקע מעמדת טעינה או שקע כוח למכונית החשמלית שלכם. קיימים מספר סוגים של עמדות טעינה, עמדות “רגילות” בזרם AC, ועמדות מהירות בזרם DC המאפשרות טעינה מהירה במיוחד.

האם ניתן לחבר רכב חשמלי לשקע חשמל רגיל ?

על פי התקנות במדינת ישראל, בבית, מותר לחבר רכב חשמלי לשקע כוח, (שקע שנראה בדיוק כמו כל השקעים הרגילים בבית אבל מותאם להספק גבוה) ואסור להטעין בעזרתו יותר משעתיים רצופות. השקעים האלו ניתנים להתקנה על ידי כל חשמלאי מוסמך.

האם עדיף לטעון את הרכב החשמלי בעמדת טעינה מהירה, או בעמדה פרטית/ משרדית ?

אופי טעינת הרכב הוא תלוי צרכים. הטעינה האידיאלית הנה טעינת לילה או במהלך שעות העבודה או חניה ממושכת בעמדה סטנדרטית. אולם בנסיעות ארוכות, ניתן לטעון את הרכב גם בעמדות מהירות לשם הארכת טווח הנסיעה בזמן מינימלי. טעינה מהירה DC עשויה להשפיע על אורך חיי הסוללה מעט יותר מאשר טעינת AC, לכן מומלץ להשתמש בטעינת DC רק במקרה הצורך.

האם יש עמדות טעינה ציבוריות לרכבים חשמליים? היכן הן ממוקמות?

ישנן עמדות טעינה ציבוריות הפזורות ברכבי הערים ובתחנות דלק נבחרות, כמו כן, ניתן להשתמש באפליקציות ייעודיות שסוקרות את כל עמדות הטעינה בפריסה ארצית, לדוגמה באפליקציית waze או באפליקציות השונות של חברות הטעינה.

למשך כמה זמן מותר להטעין את הרכב בשקע ביתי?

בשימוש בשקע ביתי – עפ”י הנחיות חברת חשמל לישראל שימוש בהתקן הטעינה לא יעלה על שעתיים רצופות.

אני גר בבית דירות, האם אני יכול להתקין עמדת טעינה לרכב חשמלי?

כמובן. תחילה, יש לקבל אישור להתקנת עמדת טעינה מדיירי הבניין, מאחר ועמדת הטעינה אינה ניידת, יש צורך בחניה פרטית קבועה.

האם ניתן להשאיר את הרכב ללא השגחה בשעת טעינה?

כן. כבל הטעינה ננעל כאשר נועלים את הרכב ולא מאפשר את הניתוק לפני פתיחתו של הרכב.

האם אקבל התרעה לפני התרוקנות הסוללה ברכב החשמלי?

בהחלט כן, הנהג מקבל התרעה לטווח הנסיעה הנותר, לאורך כל זמן הנסיעה ישנו חיווי המציין את מספר הקילומטרים שנותרו לטעינה.

האם הסוללה ברכב החשמלי, היא רכושי, או רכוש החברה?

הרכב מגיע יחד עם הסוללה והיא שייכת ללקוח.

האם אין חשש בזמן תאונה מנושא הסוללות?

לא. כלי רכב חשמליים תוכננו לעמוד בכל סוגי התאונות ומציעים בטיחות זהה או אף טובה יותר מרכב בעל מנוע בערה פנימית.

האם יש צורך בהכשרה כדי לנהוג ברכב חשמלי? ברישיון מיוחד?

לא. הנהיגה ברכב חשמלי היא בדיוק כמו ברכב קונבנציונלי ואין צורך ברישיון מיוחד או בהכשרה כלשהי.

האם מכוניות חשמליות יקרות יותר מבנזין\סולר?

המרכיב המרכזי שמייקר מכונית חשמלית הוא עלות הסוללות, שהן מתקדמות טכנולוגית, צריכות לאגור אנרגיה רבה ולשמור על הקיבולת שלהן לאורך זמן. עם זאת, עלות הסוללות נמצאת במגמת ירידה, ויש גם תמריצי מס לרכישת רכב חשמלי, כמו מס קנייה (העומד על 10% עבור רכב חשמלי אל מול כ-83% אחוזים עבור רכב בנזין\דיזל) וקיימת הטבה בדמות שווי שימוש מופחת לרכב צמוד ממקום העבודה.

האם רכב חשמלי בטוח לנהיגה?

כלי הרכב החשמליים נמצאים בקדמת הטכנולוגיה הבטיחותית בעולם הרכב וכל נהג יוכל לנהוג בו בקלות.

במה שונה חוויית הנהיגה והנסיעה ברכב החשמלי?

הדבר הראשון בו תחושו כשתנהגו ברכב חשמלי הוא השקט!
במנוע חשמלי אין כמעט חלקים נעים והוא אינו מרעיש. הנסיעה לא רק שקטה מאוד אלא גם חלקה ונטולת רעידות. זמינות הכוח המידית, מתקבלת חוויית נהיגה עוצמתית, שקטה וחלקה במיוחד.

איזו תיבת הילוכים יש לרכב חשמלי?

כלי רכב חשמליים אינם זקוקים לתיבת הילוכים משום שמנוע חשמלי מייצר אל כל כוחו כבר מהסל”ד הראשון. חווית הנהיגה זהה לרכב אוטומטי רגיל עם מנוע בנזין/דיזל.

מה לעשות במקרה שהרכב לא “מניע” או לא נוסע?

על מנת להביא את הרכב למצב נסיעה – “מוכן”, יש ללחוץ על כפתור START STOP  כאשר השלט נמצא בתוך הרכב ודוושת הבלם לחוצה. בשלב ראשון במקרה שהרכב לא “מניע” או לא נוסע, יש ללחוץ על כפתור STOP START תוך כדי לחיצה חזקה מהרגיל על דוושת הבלם, על מנת לוודא שהרכב מזהה את הלחיצה על הדוושה. כאשר הרכב נמצא במצב נסיעה, נורית “מוכן” (READY) בצבע ירוק, דולקת בלוח השעונים.

מה דרגת זיהום האוויר של רכב חשמלי?

דרגת הזיהום של היא 1 (הדרגה הנמוכה ביותר), מכיוון שהרכב איננו פולט מזהמים לאוויר.

מה משפיע על צריכת החשמל של הרכב?

צריכת החשמל מושפעת מצורת הנהיגה, בדומה לרכב בנזין/דיזל. בירידות, ניתן להטעין את הרכב על ידי שימוש בבלימה רגנרטיבית (מערכת ה-KERS), שהופכת את אנרגיית הבלימה לחשמל. נסיעה עירונית ברכב חשמלי צורכת אנרגיה נמוכה יותר אל מול רכב בנזין/דיזל.

איך ניתן להשוות בין צריכות החשמל ברכבים חשמליים?

במפרט יש נתון של צריכת חשמל וואט לשעה/ק”מ, וניתן להשוות את הנתון הנ”ל, כמו כן להסתכל על טווח הנסיעה (תלוי בגודל הסוללה ובצריכת החשמל המושפעת מאופן הנהיגה).

האם יש השפעה של סוג הדרך על צריכת החשמל ברכב חשמלי? דרך עירונית/בינעירונית?

בדומה לנהיגה ברכב רגיל (בנזין/דיזל), צורת הנהיגה משפיעה על צריכת החשמל גם ברכב חשמלי.

מה עלות האחזקה של רכב חשמלי ?

“עלויות האחזקה של רכב חשמלי נמוכות משמעותית מרכב בנזין/דיזל מקביל.”

מה עלות התקנת עמדת טעינה והאם היא שלי?

1500 ₪ להתקנה סטנדרטית והעמדה בבעלות הלקוח

האם יש אחריות על עמדת הטעינה?

אנו עובדים עם עמדות של מספר חברות גדולות ומובילות בישראל בתחום ולכל עמדה יש אחריות עפ”י תנאי החברה.

האם נדרש לשלם דמי אחזקה על עמדת הטעינה שברשותי?

בשנתיים הראשונות דמי האחזקה הם ללא עלות ומהשנה השלישית התשלום יעמוד על כ-250 ₪ לשנה.

 

*נתוני צריכת הדלק, צריכת החשמל וטווח הנסיעה הינן מבדיקות מעבדה שהתקבלו מהיצרן.
נתונים אלו בפועל מושפעים מתנאי הדרך, מתחזוקת הרכב וממאפייני הנהיגה ולכן עלול להיווצר פער ביחס לנתוני המעבדה.

לראש הדף